1325468
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری نوزدهم اذر ۱۳۹۶با حضور در مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه سال ۹۷ را تقدیم مجلس کرد. بودجه سال ۹۷ اولین بودجه دولت دوازدهم است که همانند لایحه بودجه قبل در موعد قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.از مهم ترین نکات لایحه بودجه امسال می توان به نفت ۵۵ دلاری اشاره کرد. همچنین در بودجه امسال قیمت دلار ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است.
بودجه عمرانی ۶۰ هزار میلیارد تومان شد
در لایحه بودجه ۹۷ کل کشورهمچنین بودجه عمرانی از محل واگذاری و تملک دارایی های سرمایه ای، ۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.
دولت همچنین در بخش هزینه های بودجه سال ۹۷، میزان هزینه جبران خدمت کارکنان را حدود ۱۰۶ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرد.
طبق لایحه بودجه سال۹۷ ، درآمدهای دولت حدود ۱۹۳ هزار میلیارد تومان و هزینه ها ۲۷۶ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است که در بخش درآمدها حدود ۱۲۸ هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی است.
همچنین دولت برای بخش هزینه ها به منظور جبران خدمت کارکنان حدود ۱.۰۶۲.۳۷۹.۴۸۶ میلیون ریال معادل ۱۰۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است.
کاهش بودجه برخی از سازمانها و وزارتخانه ها
در لایحه بودجه سال ۹۷ همچنین بودجه برخی از وزارت خانه ها و سازمان ها نیز کم شده است.بر اساس این گزارش، در این لایحه بودجه پیشنهادی برای وزارت نیرو را حدود ۱۴ درصد کاهش داده است.
بنابراین در لایحه بودجه سال آینده وزارت نیرو به همراه سازمان‌های زیرمجموعه خود حدود شش هزار و ۴۷۸ میلیارد تومان بودجه خواهند گرفت. این در شرایطی است که دولت در لایحه بودجه سال گذشته برای این وزارتخانه درخواست بودجه ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی کرده بود.
همچنین بودجه وزارت صنعت نیز در لایحه امسال۲۱ درصد کمتر شده است.بر این اساس بودجه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال آینده ۱۴۱۹ میلیارد و ۶۲۵ میلیون تومان پیش بینی شده که نسبت به بودجه ۱۸۰۲ میلیارد و ۳۹۷ میلیون تومانی مصوب آن در سال گذشته، حدود ۲۱ درصد کاهش یافته است.
بودجه وزارت نفت نیز در لایحه بودجه ۹۷ بیش از ۸ میلیارد تومان نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش دارد.براساس رقم پیشنهادی دولت اعتبار دولتی وزارت نفت ۱۵۵ میلیارد و۵۹۲ میلیون تومان در نظر گرفته شده در حالی که بودجه این وزارتخانه در سال گذشته ۱۶۴ میلیارد و ۳۶۲ میلیون تومان بود.همچنین بودجه مصوب این وزارتخانه در سال ۱۳۹۶ معادل ۱۸۰۲ میلیارد و ۳۹۷ میلیون تومان بود.
آبونمان گاز و برق هم گران شد
بر اساس لایحه بودجه سال ۹۷، وزارتخانه‌های نفت و نیرو اجازه دارند ماهانه از هر واحد مسکونی مشترک گاز ۲۰۰ تومان و مشترکان برق ۱۰۰ تومان اخذ کنند. این رقم برای مشترکان روستایی نصف می‌شود.