تعیین محل واحدهای بزرگ صنعتی، یکی از کلیدی‌ترین گام‌های تأسیسواحداست، چرا که نتایج این تصمیم در درازمدت ظاهر شده، اثرات بسزایی از بعد اقتصادی، محیط زیست، مسایل اجتماعی و … دارد. یکی از جنبه‌های تاثیرهای درون سازمانی، تاثیر مستقیم آن در سود‌دهی کارخانه خواهد بود و از بعد برون سازمانی، ساخت کارخانه‌های بزرگ در یک منطقه می‌تواند شرایط مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، محیط‌زیست و غیره را تحت تاثیر خود قرار دهد. تعیین محل کارخانه از نظر اقتصادی نقش مهمی در میزان سرمایه‌گذاری اولیه به هنگام تاسیس دارد. همچنینهنگام بهره‌برداری طرح، این تصمیم‌‌گیری، تاثیر کلیدی در قیمت تمام‌شده کالا/خدمت دارد.

احداثیکیا چند واحد صنعتی در مکان‌های بهینه و در بهترین وضعیت ممکن، نه تنها گردش مواد و خدمات به مشتریان را بهبود می‌بخشد، بلکه کارخانه را در یک وضعیت مطلوب قرار می‌دهد. تصمیم‌های مرتبط با انتخاب و فراگیری ویژگی‌های مکان‌یابییک مرکز، می تواند اثر بزرگی بر توانایی کسب و حفظ مزیت رقابتی باشد. در بررسی مشاغل زود بازده مشخص شده است که بیش از ۵۰ درصد آنها در سال اول و حدود ۳۰ درصد آنها پس از دو سال، شکست خورده و به شغل دیگری رو می‌آورند. با اینکه در آغاز راه‌اندازی این مشاغل، تمام جوانب ارایه خدمات بررسی می‌شود، ولی بی‌توجهی به مسئله مهم مکان سبب می‌شود تا واحد تولیدی به سوددهی موردنظر نرسد و از رسیدن به هدف خود بازماند.

انجام مطالعات مکان‌یابی درست و مناسب، علاوه بر تاثیر اقتصادی بر عملکرد واحد صنعتی، اثرات اجتماعی، محیط‌زیستی، فرهنگی و اقتصادی در منطقه محل احداث خود خواهد داشت. در ضمن ویژگی‌های منطقه‌ای نیز به عنوان عوامل کلیدی موثر در تعیین محل در مسایل مکان‌یابی محسوب می‌شوند.

فاکتورهای مکانیمتفاوتی در احداثواحدهای بزرگ صنعتی باید مورد توجه قرار گیردکه زیرساخت‌ها و امکانات اساسی مانند آب، برق و فاضلاب از فاکتورهای شاخص تصمیم‌گیری در رابطه با مکان‌یابی کارخانه هستند. صنایعی مانند صنایع فلزی (آلومینیوم و استیل و …) در زمره صنایعی قرار دارند که مصرف انرژی برق در آنها بسیار بالاست و در نتیجه باید در نزدیکی نیروگاه‌ها و یا مکان‌هایی واقع شوند که احتمال قطعی برق در آنها بسیار پایین باشد. دسترسی به انرژی برای چنین صنایعی جزء مسائل حیاتی است و عدم دسترسی به برق ممکن است به نابودی آنها منجر شود. صنایع فرآیندی مانند صنایع شیمیایی، سلولزی (کاغذ) و سیمان و … پیوسته نیازمند دسترسی به منابع آبی هستند و تامین آب به میزان زیاد، با کیفیت مناسب و با املاح معدنی کنترل شده از مهمترین فاکتورهای تولیدی آن‌هاست.

این شرکت با بهره‌گیری از نیروی انسانی کارآزموده و توانمند و با اتکا به دانش روز، ضمن بررسی و تخمین میزان مصرف انرژی در صنایع انرژی بر،

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *