کنترل خطوط انتقال برق فشار قوی به ربات‌ها محول شد

با ساخت ربات تازه‌ای به نام لاین رنجر، دیگر نیازی به کنترل وضعیت خطوط انتقال برق فشار قوی توسط نیروی انسانی نیست و این کار خطرناک نیز به ماشین‌های هوشمند محول شد.

در سال‌های گذشته ربات‌های زیادی برای انجام امور خطرناک ساخته شده اند که از جمله آن‌ها می‌توان به ربات‌های کنترل کننده اتصال پل‌ها اشاره کرد. حال ربات لاین رنجر به طور تخصصی وضعیت خطوط انتقال نیرو را در نقاط دورافتاده کنترل کرده و وضعیت خطوط انتقال برق فشار قوی را بررسی می‌کند.

این ربات که توسط شرکت کانادایی هیدرو – کبک ساخته شده برای انجام وظایف خود به کابل‌های برق فشار قوی چسبانده می‌شود و از یک ساز و کار هوشمند برای عبور از موانع پیش رو در کابل‌های برق استفاده می‌کند.

ربات یادشده می‌تواند هر روز حدود ۱۹ کیلومتر از کابل‌های برق فشار قوی را بررسی کرده و قطعی یا نقص‌های احتمالی را در آن‌ها گزارش دهد. نکته مهم این است که ربات یادشده در زمان عملیاتی بودن خطوط انتقال برق فعالیت خود را انجام می‌دهد و برای این کار نیازی به قطع جریان برق نیست.

ربات لاین رنجر می‌تواند از آسیب‌ها و مشکلاتی که شناسایی کرده فیلمبرداری کند و آن را برای کارکنان مستقر بر روی زمین ارسال کنند تا در مورد تعمیر خطوط آسیب دیده تصمیم گیری شود.

شرکت سازنده این ربات قبلا هم پهپادی برای ارزیابی وضعیت خطوط انتقال برق تولید کرده بود که با استفاده از حسگر خود قادر به شناسایی مشکلات خطوط یاد شده بوده و حتی می‌تواند بدون آسیب زدن به کابل‌های برق بر روی آن‌ها فرود آید.

robat

اشتراک ‌گذاری

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *