ایمنی ابزار آلاتراهنماي ايمني تاور كرين (Tower Cranes)تاور کرین (جرثقیل برج) یک وسیله ثابت معمول در محل ساخت ساختمان‌های بزرگ است. آن‌ها وسایلی قوی و زیبایی ناشناخته هستند. آنها اغلب تا ۱۰۰ فوت در آسمان‌ها قد برافراشته‌اند و از دور می‌توانند غیر قابل دسترسی باشند. کارگران ساختمانی از تاور کرین برای جابجایی آهن‌آلات ساختمانی، بتون، ابزارهای بزرگ شبیه ژنراتورها و قطعات مختلف وسیعی در دیگر مصالح ساختمانی استفاده می‌کنند. ايمني استفاده از جرثقيل تاور كرين مهم مي باشد و راننده جرثقيل بايد دستور‌العمل‌هاي لازم را رعايت نمايد.ایمنی بالابرهای مکانیکیبالابرهاي مكانيكي كه براي جابجايي افراد مورد استفاده قرار مي‌گيرند بايد نكات ايمني در آن‌ها رعايت شده باشد تا دچار واژگوني بالابر و يا سقوط شخص نشوند. همچنين مصالحي كه با اين بالابرها منتقل مي‌شوند بايد نكات و دستورالعمل‌هاي بسته‌بندي و حمل بار در مورد آن‌ها اجرا شده باشند.ایمنی نردباننردبان‌ها به طور کلی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند و نردبان متحرک به دو صورت یک طرفه و دو طرفه وجود دارد که شرایط ایمنی آن‌ها به طور کلی شامل موارد زیر می‌باشد:1- در کلیه نردبان‌ها از دو پله آخر نباید استفاده کرد.2- نردبان یک طرفه باید دارای کفشک باشد تا لیز نخورد.3- زاویه مناسب برای نردبان یک طرفه 75 درجه است.4- از رنگ زدن نردبان چوبی باید جلوگیری کرد.5- طول نردبان یک طرفه قابل حمل بیشتر از 10متر نبوده و از اتصال دو نردبان به یکدیگر خودداری شود.ايمني داربست‌بندي (Scaffolding)داربست‌ها تجهيزات موقتي از جنس چوب يا فلز كه براي دسترسي آسان به محل‌هاي كار بالاتر از 2 متر از آن‌ها استفاده مي‌شود. ايمني اين تجهيزات …

ایمنی ابزار آلات

راهنمای ایمنی تاور کرین (Tower Cranes)

تاور کرین (جرثقیل برج) یک وسیله ثابت معمول در محل ساخت ساختمان‌های بزرگ است. آن‌ها وسایلی قوی و زیبایی ناشناخته هستند. آنها اغلب تا ۱۰۰ فوت در آسمان‌ها قد برافراشته‌اند و از دور می‌توانند غیر قابل دسترسی باشند. کارگران ساختمانی از تاور کرین برای جابجایی آهن‌آلات ساختمانی، بتون، ابزارهای بزرگ شبیه ژنراتورها و قطعات مختلف وسیعی در دیگر مصالح ساختمانی استفاده می‌کنند. ایمنی استفاده از جرثقیل تاور کرین مهم می باشد و راننده جرثقیل باید دستور‌العمل‌های لازم را رعایت نماید.

ایمنی بالابرهای مکانیکی

بالابرهای مکانیکی که برای جابجایی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند باید نکات ایمنی در آن‌ها رعایت شده باشد تا دچار واژگونی بالابر و یا سقوط شخص نشوند. همچنین مصالحی که با این بالابرها منتقل می‌شوند باید نکات و دستورالعمل‌های بسته‌بندی و حمل بار در مورد آن‌ها اجرا شده باشند.

ایمنی نردبان

نردبان‌ها به طور کلی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند و نردبان متحرک به دو صورت یک طرفه و دو طرفه وجود دارد که شرایط ایمنی آن‌ها به طور کلی شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- در کلیه نردبان‌ها از دو پله آخر نباید استفاده کرد.

۲- نردبان یک طرفه باید دارای کفشک باشد تا لیز نخورد.

۳- زاویه مناسب برای نردبان یک طرفه ۷۵ درجه است.

۴- از رنگ زدن نردبان چوبی باید جلوگیری کرد.

۵- طول نردبان یک طرفه قابل حمل بیشتر از ۱۰متر نبوده و از اتصال دو نردبان به یکدیگر خودداری شود.

ایمنی داربست‌بندی (Scaffolding)

داربست‌ها تجهیزات موقتی از جنس چوب یا فلز که برای دسترسی آسان به محل‌های کار بالاتر از ۲ متر از آن‌ها استفاده می‌شود. ایمنی این تجهیزات و مصون ماندن از سقوط افراد از ارتفاع در برپایی داربست‌ها حائز اهمیت می‌باشد. بیشترین حوادث و سوانح در کارگاه‌های ساختمانی ناشی از سقوط افراد از ارتفاع می‌باشد.

ایمنی در جوش‌کاری (Safety Welding):

ذرات موجود در فیوم جوش‌کاری بی‌نهایت کوچک هستند (معمولاً قطری کوچکتر از ۵/۰ میکرومتر) در نتیجه آن‌ها می‌توانند وارد شش‌ها شده و به صورت تاولچه‌های ریوی ایجاد عارضه کنند. بعضی از مواد که در شش‌ها انباشته می‌شوند می‌توانند باعث ایجاد یک سری تغییرات در بدن شوند.

نگهداری و استفاده از زنجیر جرثقیل‌ها

۱- برای محرکه‌های الکتریکی فقط باید از زنجیرهایی استفاده شود که در مقابل سائیدگی آبکاری اصیل شده باشد و یا مقاومت زنجیر عالی باشد زیرا در صورت سائیدگی زنجیر و چرخ آن، زنجیر روی دنده‌ها نمی‌افتد. در این صورت زنجیر یا گیر می‌کند و یا رها می‌شود. در محرکه‌های دستی این گونه مزاحمت‌ها و خرابی‌ها با ازدیاد نیروی مصرفی (اپراتور) فورا مشخص می‌شوند ولی در محرکه‌های الکتریکی اثرات این سائیدگی می‌تواند باعث توقف یا بروز نقص در دستگاه شوند.

۲- مقاومت کششی تمام زنجیرهای نو یا مرمت شده قبل از آنکه مورد استفاده قرار گیرد آزمایش شود و وزن بار مجازی که می‌توان بطور قائم و بدون خطر بوسیله آن‌ها برداشت باید واضح و خوانا بر روی آن نوشته شود.

ادامه مطلب